Osłonka suplement diety

Menu

 

 

O SIBO i innych trudnych słowach, które nas przerastają

 

SIBO, czyli zespół przerostu bakteryjnego jelita cienkiego

Często słyszymy o suplementacji i odbudowaniu mikroflory jelitowej. A co w przypadku, gdy bakterii jest w jelicie za dużo? Okazuje się, że to poważny problem zdrowotny. Przeczytaj artykuł i dowiedz się najważniejszych informacji o SIBO, jego przyczynach objawach, możliwościach leczenia..

 

Czym jest właściwie SIBO?

To nazwa zaburzenia mikroflory jelitowej – skrót od angielskich słów „small intestinal bacterial overgrowth”. Polega na nadmiernej kolonizacji jelita cienkiego bakteriami, które zwykle występują wyłącznie w jelicie grubym. W warunkach prawidłowych nadmiernej kolonizacji jelita cienkiego zapobiegają liczne mechanizmy obronne: kwaśny sok żołądkowy, żółć, enzymy trzustkowe, prawidłowa perystaltyka jelit oraz zastawka krętniczo-kątnicza. Zaburzenia tych mechanizmów mogą prowadzić do rozwoju SIBO.

 

Co jest przyczyną wystąpienia SIBO?

Do głównych przyczyn SIBO należą zaburzenia czynnościowe i motoryczne takie jak np. zespół jelita drażliwego (IBS). Pozostałe możliwe przyczyny to: zwężenia jelita, zrosty pooperacyjne, choroby metaboliczne i układowe takie jak cukrzyca, przewlekłe zapalenie trzustki, mukowiscydoza, marskość wątroby, niewydolność nerek, leki hamujące wydzielanie żołądkowe, niedobory odporności, a także podeszły wiek.

 

Jakie są skutki i jak leczyć SIBO?

Nadmierny rozwój bakterii w jelicie cienkim powoduje wiele niekorzystnych efektów: zaburzenia trawienia, wchłaniania, a także motoryki jelitowej. Fermentacja węglowodanów w świetle jelita cienkiego, za którą odpowiadają bakterie, daje uporczywą biegunkę, wzdęcia, uczucie pełności oraz nadmierne gromadzenie i oddawanie gazów.

Aby usunąć rozrost bakterii i spowodować ustąpienie objawów w leczeniu SIBO stosuje się antybiotyki. Pomocne może okazać się także stosowanie odpowiedniej diety.

 

 

IBS

Kolejny skrót, o którym często słyszymy, a który nie do końca jest jasny. Czy każdy ból brzucha, zmiana rytmu wypróżnień to już IBS? Co oznacza stwierdzenie, że jest to zaburzenie czynnościowe? Na czym polega ta choroba i jakie są możliwości jej leczenia?

 

Czym jest IBS? Co to jest zaburzenie czynnościowe?

Zespół jelita drażliwego (IBS, irritable bowel syndrome) to choroba czynnościowa jelit. Oznacza to, że w badaniach obrazowych (USG, gastroskopia czy kolonoskopia) nie stwierdza się żadnych zmia,n a pomimo to chory odczuwa dotkliwe dolegliwości. Wynikają one z zaburzeń czynności jelit.

IBS należy do najczęstszych zaburzeń czynnościowych przewodu pokarmowego, które istotnie pogarsza jakość życia dotkniętych nią osób.

Choroba ta występuje częściej w krajach wysokorozwiniętych, dotyczy tam nawet 20% populacji, częściej kobiet po 30 roku życia.

 

Objawy i przyczyny choroby

W zespole jelita drażliwego nawracające bóle brzucha mają związek z defekacją lub ze zmianą częstości wypróżnień i/lub konsystencji stolców.

Przyczyna choroby jest złożona i nie do końca wyjaśniona. Najważniejszą rolę odgrywają zaburzenia w komunikacji pomiędzy jelitami a mózgiem. Ich istotnym elementem są zaburzenia mikrobioty jelitowej. We wzajemnym oddziaływaniu jelit na mózg i mózgu na jelita biorą udział: układ nerwowy, hormony i inne czynniki, na które wpływają między innymi bakterie jelitowe. Właściwy skład mikrobioty jelitowej jest więc bardzo ważny dla utrzymania zdrowia. Z kolei zaburzenie mikrobioty jelitowej— dysbioza — może mieć znaczenie w występowaniu objawów IBS.

 

Jak rozpoznać IBS?

Charakterystycznym objawem jest ból brzucha, najczęściej umiejscowiony w podbrzuszu, nawracający minimum jeden dzień w tygodniu przez ostatnie trzy miesiące, związany z defekacją, zmianą częstotliwości wypróżnień lub zmianą konsystencji stolca.

Wiele osób z IBS skarży się także na nawracające wzdęcia, uczucie parcia na stolec lub uczucie niepełnego wypróżnienia, zmianę liczby oddawanych stolców, obecność śluzu w stolcu. Jeżeli zauważasz u siebie objawy sugerujące IBS musisz udać się do lekarza, ponieważ rozpoznanie można postawić dopiero po wykluczeniu innych chorób przewodu pokarmowego.

 

Jak leczy się IBS?

U każdego pacjenta lekarz indywidualnie dobiera odpowiednią terapię. Leczenie zależy przede wszystkim od dominującego objawu choroby. W przypadku uporczywych biegunek stosuje się leki przeciwbiegunkowe, w przypadku zaparć – przeczyszczające, w przypadku uciążliwych bólów brzucha – rozkurczowe i przeciwbólowe. Stosuje się także leki przeciwdepresyjne i psychoterapię, gdyż stres ma związek z nasileniem objawów. Pomocna może okazać się także zmiana diety. U 30 – 85% osób z IBS może występować SIBO. Poprawę przynosi im dieta z ograniczeniem pokarmów zawierających FODMAP.

Prawie 20% dorosłych z IBS ma nietolerancję laktozy. Usunięcie z diety produktów z laktozą może zmniejszyć nasilenie objawów.

 

 

FODMAP

Jesteś tym co jesz – bez wątpienia dieta ma znaczący wpływ na nasz organizm. Jest polecana zarówno osobom zdrowym jak i chorym. W drugim przypadku odpowiednie odżywianie może zmniejszyć dolegliwości towarzyszące chorobie. W artykule zajmiemy się dietą FODMAP, która może mieć korzystne działanie dla osób z zaburzeniami jelitowymi.

 

Co to jest FODMAP?

FODMAP to określenie obejmujące grupę krótkołańcuchowych węglowodanów słabo wchłanianych, szybko fermentujących, o wysokim ciśnieniu osmotycznym. Ich nazwa pochodzi od angielskich słów „Fermentable Oligosaccharides, Disaccharides, Monosaccharides And Polyols.

Zaliczamy do nich:

  • fruktozę (owoce, miód, syrop glokozowo-fruktozowy)
  • laktozę (produkty mleczne)
  • fruktany (pszenicy, czosnek, cebula)
  • galaktany (rośliny strączkowe)
  • poliole (mannitol, sorbitol, ksylitol).

 

Jak FODMAP wpływają na organizm?

Produkty bogate w FODMAP przechodzą do jelita w formie niezmienionej, a dzięki swoim właściwościom osmotycznym, w jelicie cienkim przyczyniają się do zwiększonej absorpcji (wchłaniania) wody. Następie przechodzą do jelita grubego i ulegają fermentacji przez bakterie jelitowe.

U osób z chorobami układu pokarmowego m.in. zespołem jelita drażliwego (IBS) czy z nieswoistymi chorobami zapalanymi jelit (wrzodziejące zapalanie jelita grubego czy choroba Leśniewskiego Crohna) produkty te mogą nasilać dolegliwości takie jak ból, uczucie przelewania, biegunki czy wzdęcia.

Dieta o niskiej zawartości FODMAP może wywierać korzystny efekt pod kątem zmniejszenia dolegliwości ale nie jest rutynową metodą leczenia chorób układu pokarmowego. Badania w zakresie skuteczności diety FODMAP najczęściej dotyczą osób z zespołem jelita drażliwego (IBS).

 

Na czym polega dieta FODMAP?

Dieta FODMAP (low-FODMAP albo L-FODMAP) to modyfikacje dietetyczne, które pozwalają w dłuższej perspektywie czasu na zmniejszenie dolegliwości bez stosowania restrykcyjnej diety.

 

Dieta składa się z trzech etapów.

Najpierw z diety eliminuje się produkty o wysokiej zawartości FODMAP i zastępuje je produktami o niskiej zawartości FODMAP.

 

Duża zawartość FODMAPMała zawartość FODMAP
kalafior, brukselka, kapusta, czosnek, zielony groszek, burakibakłażan, fasolka szparagowa, papryka, marchew, ogórek, sałata, ziemniak, pomidor
jabłka, wiśnie, brzoskwinie, gruszki, śliwki, arbuzbanany, winogrona, pomarańcze, truskawki, ananas
mleko krowie, twaróg, mleko sojoweser żółty, mozzarella, camembert, feta, mleko bez laktozy
wypieki na bazie żyta, pszenicy, jęczmienia, płatki śniadaniowemąka owsiana, kukurydziana, ryżowa, chleb na zakwasie, komosa ryżowa
orzechy nerkowca, pistacjeorzechy włoskie, orzeszki ziemne, pestki dyni
miód, słodziki, produkty z syropem glukozowo-fruktozowymciemna czekolada, syrop klonowy, cukier

 

Kolejny etap polega na stopniowym włączaniu produktów bogatych w FODMAP (najlepiej 1 produkt co 3 dni).

Trzeci etap to personalizacja diety - stworzenie indywidualnej diety, która będzie mogła być stosowana przez dłuższy czas z jak najmniejszą ilością ograniczeń.

 

 

https://lekarz.mp.pl/gastrologia/wytyczne/245460,postepowanie-w-zespole-rozrostu-bakteryjnego-jelita-cienkiego, dostęp 17.08.2021
Adrych K., Zespół jelita drażliwego w świetle najnowszych wytycznych, Varia Medica 2019 tom 3, nr 2, strony 89–95
https://www.mp.pl/zespol-jelita-drazliwego
https://ncez.pzh.gov.pl/choroba-a-dieta/dieta-fodmap-zasady-i-zastosowanie
https://www.mp.pl/pacjent/dieta/diety/diety_w_chorobach/111607,dieta-fodmap-dieta-zalecana-w-zespole-jelita-drazliwego