Osłonka suplement diety

Menu

Choroba Hashimoto

O Hashimoto w Polsce mówi się coraz więcej – czy to nowa choroba, czy raczej wzrosła świadomość oraz wiedza o jej diagnostyce? Na czym polega i kogo dotyczy? Dowiedz się jaką funkcję spełnia prawidłowa mikroflora bakteryjna przy tej chorobie.

 

Co należy wiedzieć o chorobie Hashimoto?

Jest to choroba o podłożu autoimmunologicznym – organizm tworzy przeciwciała przeciwko własnej tarczycy. Powoduje to przewlekłe niebolesne zapalenie tarczycy, niszczące ten gruczoł i prowadzące do zmniejszenia produkcji hormonów (niedoczynności tarczycy). Nazwa „choroba Hashimoto” pochodzi od nazwiska japońskiego chirurga dr Hakaru Hashimoto, który w 1912 roku opisał 4 przypadki tej choroby1.

Choroba Hashimoto jest najczęstszą przyczyną niedoczynności tarczycy. Częstość występowania choroby Hashimoto zwiększa się z wiekiem ale choroba występuje także u osób młodych i dzieci. Częściej występuje u osób z innymi chorobami autoimmunologicznymi (np. cukrzycą typu 1, celiakią, reumatoidalnym zapaleniem stawów, bielactwem)1.

 

Jakie są objawy choroby Hashimoto?

Główne objawy choroby to: ciągłe uczucie zimna, zmęczenie, senność, zaburzenia pamięci, zwiększenie masy ciała, zaparcia, sucha, łuszcząca się, blada skóra czy suche włosy1.

U osób z chorobą Hashimoto nierzadko zdarzają się także wzdęcia, gazy czy bóle brzucha. Przyczyną tych dolegliwości może być między innymi zaburzona mikroflora jelitowa2.

 

Co wspólnego ma choroba Hashimoto i prawidłowa mikroflora jelitowa?

Jak wykazano, mikrobiota jelitowa może mieć istotny wpływ na funkcjonowanie tarczycy. Udowodniono, że skład flory jelitowej może oddziaływać na poziom hormonów tarczycy między innymi poprzez regulacje wychwytu jodu oraz wchłaniania selenu czy żelaza. Są to składniki pokarmowe, które w istotny sposób wpływają na funkcjonowanie tarczycy2.

U pacjentów z chorobą Hashimoto przyjmujących L-tyroksynę, mikrobiota jelitowa może wpływać na jej dostępność. Do tej pory nie zidentyfikowano jednak konkretnych szczepów, które mogłyby mieć zastosowanie we wspomaganiu terapii choroby Hashimoto2.

 

  1. https://www.mp.pl/pacjent/endokrynologia/choroby/77782,choroba-hashimoto, dostęp 17.08.2021
  2. Fröhlich E., Wahl R. Microbiota and Thyroid Interaction in Health and Disease. Trends Endocrinol Metab. 2019 Jun 27.