Osłonka suplement diety

Menu

Kolki, bóle brzucha i biegunki infekcyjne u dzieci

Twój maluszek cierpi z powodu dolegliwości układu pokarmowego, a Ty wraz z nim? Kolki, wzdęcia, biegunki są utrapieniem dla wielu rodziców. Warto wiedzieć jak wspierać mały organizm w trakcie i po przejściu dolegliwości. W jaki sposób możemy dbać o mikroflorę jelitową dziecka.

 

Kolka u niemowląt.

Kolka niemowlęca jest częstą dolegliwością u niemowląt. Według definicji jest to stan nasilonego niepokoju i niedającego się ukoić płaczu, zazwyczaj obserwowany w godzinach wieczornych. Wśród możliwych przyczyn kolki jelitowej wymienia się między innymi alergię pokarmową, nietolerancję laktozy i zaburzenia funkcjonowania mikroflory jelitowej1.

 

Biegunki u dzieci.

Ostra biegunka także jest częstą chorobą wieku dziecięcego i przyczyną hospitalizacji, zwłaszcza niemowląt i dzieci do 2. roku życia. Można ją rozpoznać, gdy dziecko oddaje trzy płynne lub półpłynne stolce na dobę lub w stolcu znajduje się śluz, ropa lub krew. Definicja ta nie odnosi się do niemowląt karmionych naturalnie, których stolce są fizjologicznie częstsze i luźniejsze. Dlatego częściej ostrą biegunką określamy znaczne zwiększenie liczby wypróżnień w ciągu doby w porównaniu z poprzednim okresem i/lub zmianę konsystencji stolca na płynną lub półpłynną oraz każdy stolec patologiczny. Najczęstszą przyczyną ostrej biegunki u dzieci jest zakażenie wirusowe - rotawirusy odpowiadają za 35–50% ostrych zakażeń przewodu pokarmowego2.

Biegunka może być zarówno skutkiem jak i przyczyną zaburzeń składu mikroflory jelitowej.

 

Odbudowanie flory bakteryjnej dziecka po kolce i biegunce.

Istnieją preparaty, które mogą być stosowane już u niemowląt, zawierające wyselekcjonowane szczepy probiotyczne, wspierające organizm w biegunce poantybiotykowej, w ostrej biegunce infekcyjnej i innych dolegliwościach ze strony przewodu pokarmowego (np. wzdęciach, bólach brzucha). Przykładem jest Osłonka Balance Krople – probiotyk, który może być stosowany u dzieci od 1. dnia życia i ma postać łatwych do podania kropli.

 

  1. Czerwionka-Szaflarska M., Gawryjołek J., Kolka jelitowa w praktyce pediatrycznej, Forum Medycyny Rodzinnej 2010, tom 4, nr 6, 408–414 409
  2. Czerwionka-Szaflarska M., Adamska I., Ostra biegunka u dzieci— najnowsze wytyczne, Forum Medycyny Rodzinnej 2009, vol. 3, no 6, 431–438
Baner z produktoem Osłonka balance  | Osłonka